Wodorowe „paliwo przyszłości” już dziś napędza rozwój polskiej gospodarki

Akademii H2 ORLEN: uczestnicy pracują nad realnymi projektami wodorowymi. ORLEN inwestuje 7,4 mld zł w rewolucję wodorową do 2030 r.
Podziel się swoją opinią
Reklama

Choć wodór nazywany jest „paliwem przyszłości”, to uczestnicy drugiej już edycji Akademii H2 ORLEN będą zdobywać doświadczenie przy jak najbardziej realnych projektach, takich jak: testy zeroemisyjnej lokomotywy, stacje tankowania wodoru czy laboratorium badania jakości tego surowca dla branży automotive we Włocławku i Trzebini. To początek wodorowej rewolucji, w którą do 2030 roku Grupa ORLEN zainwestuje około 7,4 mld zł.

Trzydziestu jeden studentów nauk ścisłych, ekonomicznych i humanistycznych znalazło się w gronie uczestników kolejnej edycji Akademii Wodorowej ORLEN – unikalnego na skalę światową szkolenia, łączącego zajęcia teoretyczne na uczelniach wyższych z praktykami w najbardziej innowacyjnych zakładach przemysłowych. Pozyskaną wiedzę i doświadczenie wykorzystają teraz w rozwijaniu technologii oraz potencjału „paliwa przyszłości”.

Po zakończeniu kursu, podobnie jak w pierwszej edycji, wybranym absolwentom zaproponowany zostanie staż (z możliwością stałego zatrudnienia w przyszłości) w Grupie ORLEN bądź u jednego z partnerów strategicznych projektu: PESA, Toyota czy Solaris. Akademia to element budowy przez ORLEN profesjonalnej kadry do rozwijania coraz liczniejszych i bardziej zaawansowanych inwestycji wodorowych koncernu – tak w Polsce, jak i poza jej granicami.

„Wodór to jedno z podstawowych źródeł energii służących dekarbonizacji przemysłu i transportu. To jednocześnie nowoczesna branża, której dalszy rozwój zależy przede wszystkim od pracy i dostępności wykwalifikowanej kadry. Stąd pomysł, by dać młodym ludziom szansę na zdobycie doświadczenia zgodnie z ich zainteresowaniami, zyskując przy tym potencjalnych pracowników” – powiedział Józef Węgrecki, członek zarządu ORLEN, podczas uroczystej inauguracji szkolenia.

Fakt, że to właśnie ORLEN jest organizatorem Akademii H2 nie jest przypadkiem – koncern już dziś jest jednym z największych producentów wodoru w Polsce i Europie. To „paliwo przyszłości” stanowi jedno z najistotniejszych narzędzi do osiągnięcia pełnej dekarbonizacji marki do 2050 roku. Z kolei już w kolejnych sześciu latach Grupa ORLEN, poprzez inwestycje sięgające 7,4 mld zł, chce osiągnąć moce produkcyjne wodoru odnawialnego do 130 tys. ton rocznie, a paliw syntetycznych – do 70 tys.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Nasze projekty związane z wodorem mają praktyczne zastosowanie teraz lub są w końcowej fazie realizacji. Inicjatywy takie jak >>Hydrogen Eagle<<, >>Bursztynowa Dolina Wodorowa<< czy >>Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland<< mają potencjał, by zmienić oblicze polskiej gospodarki, stając się podstawą sprawiedliwej i efektywnej transformacji energetycznej” – przekonywał Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych ORLEN.

Wspomniane przez eksperta flagowe projekty koncernu wpisują się również w unijną politykę klimatyczną – zgodnie z procedowanym przez Parlament Europejski „Pakietem Gazowo-Wodorowym” to właśnie wodór ma stać się jednym z filarów dekarbonizacji przemysłu i transportu krajów członkowskich. Wpływ i zasięg inwestycji Grupy ORLEN wykraczają daleko poza granice Polski.

„Projekt >>Hydrogen Eagle<< pozwoli na zbudowanie w Polsce kompleksowej infrastruktury do produkcji i dystrybucji nisko- i zeroemisyjnego wodoru (opartego nie tylko na kosztownej elektrolizie, ale także tańszych rozwiązaniach – jak przetwarzanie produktów komunalnych) oraz utworzenie wodorowego korytarza Północ-Południe dla transportu ciężkiego, łączącego Grecję z Norwegią” – powiedział Grzegorz Jóźwiak.

Koncern realizuje już budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych oraz sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w naszym regionie Europy. W ramach tego projektu w Polsce powstanie 57 takich stacji, na Słowacji 26, a w Czechach 28.

Z kolei na „Bursztynową Dolinę Wodorową”, obejmującą województwo pomorskie, składa się m.in. uruchomienie kilku źródeł produkcji wodoru odnawialnego, szerokie wykorzystanie tego surowca w celu dekarbonizacji portów, rafinerii i trójmiejskiego transportu. To bardzo dobre miejsce do inwestycji wodorowych z uwagi na lokalizację, która pozwala na wykorzystywanie energii odnawialnej produkowanej w morskich farmach wiatrowych – ale również ma potencjał magazynowania wodoru w kawernach solnych.

„Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland” jest natomiast kompleksowym planem implementacji rozwiązań wodorowych w dużych miastach, służącym ograniczeniu emisji i przejściu na nisko- i zeroemisyjne rozwiązania w komunikacji publicznej. Inicjatywa ma już na koncie pierwsze sukcesy: w Poznaniu działa stacja tankowania tego paliwa, obsługująca dziennie 25 miejskich autobusów (w przyszłości: do 34), dysponująca dużymi magazynami paliwa i trzema niezależnymi kompresorami. Do końca pierwszego kwartału 2024 roku zostanie komercyjnie udostępniona wszystkim kierowcom wodorowych pojazdów. Niedługo po niej podobny obiekt zostanie oddany do użytku w Katowicach.

Budowa stacji tankowania wodoru jest realizowana z dofinansowaniem środkami unijnego funduszu CEF („Łącząc Europę” – Connecting Europe Facility), którego celem jest wsparcie sektorów transportu i energii, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury transeuropejskiej sieci transportowej o znaczeniu międzynarodowym TEN-T oraz środkami NFOŚiGW (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Do połowy 2025 roku do użytku zostaną oddane kolejne stacje tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, we Włocławku oraz w Gdyni, Pile i Warszawie.

„Nie zapominamy przy tym o transporcie lotniczym, w którym stopniowo zaczyna wykorzystywać się paliwa zrównoważone, które Grupa ORLEN również będzie produkować. Zakładamy, że paliwa syntetyczne, produkowane na bazie wodoru odnawialnego, będą w przyszłości głównym paliwem lotniczym, dlatego testujemy wiele kierunków ich produkcji” – podkreślał Józef Węgrecki.

Podobnie jak w przypadku innych paliw, także przy wykorzystaniu wodoru kluczowa jest jego jakość. Jej badania odbywają się w dwóch innowacyjnych laboratoriach Grupy ORLEN zlokalizowanych w Trzebini i Włocławku. Są to jedne z pierwszych tego typu inwestycji w Europie.

„Jesteśmy dziś trzecim na kontynencie i piątym w Europie producentem wodoru >>szarego<< i nie widzę przeszkód, abyśmy zawalczyli o miejsce na podium również w przedmiocie wytwarzania jego >>zielonego<<, zeroemisyjnego odpowiednika” – zaznaczył Ryszard Pawlik, doradca byłego premiera i europosła Jerzego Buzka.

Reklama
Podziel się swoją opinią


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *