Zmiana samochodu a ubezpieczenie – co trzeba wiedzieć?

Zmiana samochodu a polisa OC: jak przenieść i co z niewykorzystaną składką? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Podziel się swoją opinią
Reklama

Zmiana samochodu wiąże się z przepisaniem prawa własności na nowego właściciela. Niesie to ze sobą skutki prawne, wymagające załatwienia formalności w urzędzie, a także dopełnienia obowiązku informacyjnego u ubezpieczyciela. Zastanawiasz się, czy można przenieść polisę na nowy samochód i co się dzieje ze składką za niewykorzystany okres ochrony? Tu znajdziesz odpowiedź!

Czy można przenieść ubezpieczenie OC na nowe auto?

Zmiana samochodu nie wymaga od kupującego podejmowania żadnych działań związanych z przeniesieniem polisy na nowe auto. Zgodnie z prawem OC jest przypisane do pojazdu, a nie do kierowcy, więc przechodzi automatycznie na nowego nabywcę w momencie kupna samochodu. Obowiązkiem sprzedającego jest natomiast poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Czy kontynuowanie ubezpieczenia się opłaca?

Korzystanie z OC poprzedniego właściciela wydaje się korzystnym rozwiązaniem. Niepodważalną zaletą jest wygoda, gdyż kupujący nie musi się martwić o ubezpieczenie auta od razu po zmianie samochodu. Może kontynuować polisę OC aż do końca umowy, wykorzystując składkę, którą opłacił poprzedni właściciel.

Każde OC zapewnia taki sam zakres ochrony, niezależnie od firmy ubezpieczeniowej. Na wysokość składki mają jednak wpływ nie tylko parametry pojazdu, ale i indywidualne dane kierowcy, m.in. wiek, data uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania czy historia szkód jazdy. Może się więc okazać, że firma ubezpieczeniowa dokona rekalkulacji składki i kupujący będzie musiał dopłacić wyliczoną różnicę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można przenieść AC na nowe auto?

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni przed skutkami różnych zdarzeń, takimi takich jak kradzież, pożar, wandalizm, kolizja, zalanie czy grad. W przeciwieństwie do OC, AC nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela i wygasa w momencie zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Sprzedający powinien poinformować TU o zbyciu pojazdu i może wówczas liczyć na zwrot części składki za niewykorzystany okres ochrony.

Wykup swoje ubezpieczenie OC

W ramach pakietu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej otrzymujesz dodatkowo program wsparcia z samochodem zastępczym oraz assistance opon. Dzięki temu masz zapewnioną organizację i pokrycie kosztów pomocy technicznej w przypadku unieruchomienia pojazdu, co obejmuje naprawę na miejscu zdarzenia, wymianę koła przy dostępności koła zapasowego, czy holowanie do 100 km po wypadku.

Decydując się na ubezpieczenie autocasco, zapewniasz ochronę nie tylko dla pojazdu, ale także dla bagażu podręcznego i fotelików dziecięcych znajdujących się w samochodzie, do kwoty określonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Otrzymasz odszkodowanie za uszkodzenie lub zniszczenie ubezpieczonego mienia w wyniku niespodziewanych zdarzeń, z wyjątkiem tych wyłączonych z ochrony.

Zastanawiasz się nad kosztem? Skorzystaj z kalkulatora składki OC dostępnego online. W razie pytań możesz również skontaktować się z konsultantem telefonicznie lub umówić spotkanie z agentem ubezpieczeniowym.

Reklama
Podziel się swoją opinią


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *