Uzbekistan: narodziny światowej marki turystycznej

Uzbekistan modernizuje turystykę, dążąc do zrównoważonego rozwoju i obsługi zgodnej z międzynarodowymi standardami.
Podziel się swoją opinią
Reklama

Dziś turystyka stała się jednym z wiodących sektorów światowej gospodarki. W związku z tym w Uzbekistanie zwraca się szczególną uwagę na modernizację branży turystycznej, opracowanie i poprawę ram regulacyjnych dla zrównoważonego rozwoju branży, organizację obsługi gości zagranicznych zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Uzbekistan jest jednym z klejnotów turystycznych Azji Środkowej i kluczowych krajów na jedwabnym szlaku, jego znaczenie jako miejsca skrzyżowania szlaków handlowych, miejsca, w którym nauka, sztuka i edukacja rozwijają się od kilku tysiącleci, odciska swoje piętno. Bogata architektura i starożytna, charakterystyczna kultura zawsze przyciągały wielu turystów z całego świata. Według Światowej Organizacji Turystyki ONZ kraj ten znajduje się obecnie wśród pięciu krajów o najbardziej dynamicznie rozwijającym się przemyśle turystycznym.

Uzbekistan jest prawdziwym krajem muzeów na wolnym powietrzu: ma 8200 obiektów dziedzictwa kulturowego, a niektóre z nich są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turystyczna marka Uzbekistanu kształtuje się od tysięcy lat. Od czasu pojawienia się jedwabnego szlaku Uzbekistan – most łączący Wschód i Zachód – graniczy ze wszystkimi państwami regionu i jest najkrótszą trasą podróży z Europy do Azji i odwrotnie. Taszkent, Samarkanda, Buchara, Chiwa, Szachrisabz, Kokand, Termez – te miasta są znane na całym świecie. Historyczno-poznawcze, gastronomiczne, zdrowotne, MICE, górskie, agro, eko, archeologiczne – wszystkie te rodzaje turystyki aktywnie rozwijają się w Uzbekistanie.

Zobacz również: Uzbekistan czeka! Odkryj nieznane oblicze Azji Środkowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I oczywiście turystyka pielgrzymkowa: w tym celu co roku Uzbekistan odwiedzają rzesze pielgrzymów muzułmańskich, chrześcijańskich i buddyjskich.

Tradycyjne rzemiosła Uzbekistanu są jasne i charakterystyczne, powstawały przez tysiące lat i wchłonęły tradycje i zwyczaje narodów, które w różnych czasach zamieszkiwały terytorium współczesnego Uzbekistanu. Wreszcie Uzbekistan jest krajem dziewiczej przyrody, w kraju nie ma pojęcia sezonowości turystyki, każdy turysta może znaleźć rozrywkę według własnego uznania w dowolnej porze roku.

Uzbekistan

Niektóre statystyki

W 2022 r. Uzbekistan odwiedziło ponad 5 mln zagranicznych turystów, a trendy w 2023 r. wskazują na wzrost do końca roku do ponad 7 mln osób. Liczba podróżnych krajowych również wzrośnie w 2023 r. do ponad 10 mln osób.

W celach turystycznych odwiedzili Uzbekistan przede wszystkim obywatele Kazachstanu – 1,1 mln osób, Kirgistanu – 0,95 mln osób, Turcji – 53,3 tys. osób, Włoch – 5,9 tys. osób, Hiszpanii – 4,3 tys. osób. W 2022 r. Uzbekistan odwiedziło 1980 obywateli Polski, a Uzbekistan Airways i Polskie Linie Lotnicze LOT osiągnęły porozumienie w sprawie uruchomienia bezpośrednich połączeń Warszawa-Taszkent-Warszawa od 23 lutego 2024 r., trzy rejsy tygodniowo.

W Uzbekistanie wzrosła liczba pensjonatów i hosteli rozmieszczonych na obszarach wiejskich kraju. Dziś liczba hoteli w kraju wzrosła do 2,4 tys., a liczba pokoi do 50 tys.

Zobacz również: Uzbekistan czeka! Odkryj nieznane oblicze Azji Środkowej

W dużych miastach Uzbekistanu: Taszkiencie, Bucharze, Samarkandzie i Chiwie otwarto duże kompleksy hotelowe Marriott i Hampton by Hilton, Hyatt Regency i inne.

Taszkent i największe ośrodki turystyczne kraju: Samarkanda, Buchara, Karszi i Chiwa, są połączone nowoczesnymi pociągami dużych prędkości produkowanymi przez Talgo (Hiszpania).

Wśród zdecydowanie pozytywnych rezultatów jest złagodzenie reżimu wizowego dla ponad 90 krajów świata, w tym dla krajów Unii Europejskiej, których obywatele mogą pozostać w Uzbekistanie bez wiz do 30 dni.

W nowej strategii „Uzbekistan – 2030” planowane jest zwiększenie liczby turystów zagranicznych do 15 milionów, liczba turystów krajowych do 25 milionów osób.

Zobacz również: Uzbekistan czeka! Odkryj nieznane oblicze Azji Środkowej

Planuje się zorganizowanie w kraju 30 dużych klastrów turystycznych, zwiększenie liczby miejsc gościnnych co najmniej 2 razy, budowę 25 dróg samochodowych w regionach górskich, zwiększenie liczby dzielnic turystycznych do 175.

Eksport usług turystycznych zostanie zwiększony do 5 miliardów dolarów, a eksport turystyki medycznej i edukacyjnej do 1,5 miliarda dolarów rocznie.

Będzie dalej wspierać tworzenie firm świadczących międzymiastowe przewozy autobusowe w skali kraju, przedsiębiorstw gastronomicznych i rekreacyjnych, punktów organizacji sprzedaży i serwisu.

W ciągu najbliższych dwóch lat planowane jest stworzenie niezbędnej infrastruktury na 200 obiektach dziedzictwa kulturowego i 100 miejscach koncertowo-widowiskowych, lotniskach, dworcach samochodowych i kolejowych.

Zobacz również: Uzbekistan czeka! Odkryj nieznane oblicze Azji Środkowej

W 2022 r. w mieście Samarkanda odbyło się wielkie otwarcie kompleksu turystycznego Silk Road Samarkanda.

W Samarkandzie z powodzeniem działa Międzynarodowy Uniwersytet Turystyki „Jedwabny Szlak”.

Realizowane są nowe projekty budowy infrastruktury turystycznej – stref turystycznych, kurortów, parków, miejsc wypoczynku i rozrywki. W kraju powstała rozbudowana sieć chronionych obszarów przyrodniczych. Duży potencjał turystyczny mają rezerwaty przyrody Czatkalski, Zaaminski, Nuratyński i inne, Park Narodowy Ugam-Czatkalski, Ekocentrum Dżejran i inne. Podróżników przyciąga różnorodność światów zwierzęcych i roślinnych. Ważne jest również to, że sprzyjające warunki pogodowe w kraju pozwalają przez cały rok korzystać z obszarów średnio- i wysokogórskich do uprawiania narciarstwa i turystyki pieszej. Tylko w ciągu ostatnich sześciu-siedmiu lat w Uzbekistanie zbudowano cztery międzynarodowe ośrodki narciarskie.

Ważną rolę odgrywa kuchnia narodowa, odpowiednia zarówno dla gości z krajów europejskich, jak i państw muzułmańskich. I oczywiście goście będą zadowoleni z serdeczności i gościnności narodu uzbeckiego. Dzięki potencjałowi gastronomicznemu kraj pozostawia niezapomniane wrażenie. Dania uzbeckiej kuchni narodowej warto spróbować przynajmniej raz w życiu.

Zwiększenie usług turystycznych co najmniej 10-krotnie w ciągu następnych pięciu lat nastąpi poprzez przekształcenie Samarkandy w bramę turystyki.

Reklama
Podziel się swoją opinią


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *