Uroczystości z okazji 5. rocznicy śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z udziałem Premiera Donalda Tuska

5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Donald Tusk uczestniczył w sobotnim wiecu na Targu Węglowym, upamiętniając Prezydenta Gdańska.
Podziel się swoją opinią
Reklama

W tym roku mija pięć lat od tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Obchody 5. rocznicy miały szczególną oprawę. Głównym punktem uroczystości był sobotni wiec w miejscu tragedii na Targu Węglowym, w którym uczestniczył Premier Donald Tusk. 

– Paweł Adamowicz chciałby dzisiaj, żebyśmy my wszyscy tu w Gdańsku i w całej Polsce byli uśmiechnięci. To nie jest łatwe. Zebraliśmy się dzisiaj w naszym, także w moim ukochanym mieście, po to, żeby przypomnieć całej Polsce i Europie o tym tragicznym zdarzeniu. Powodem naszego spotkania jest tragiczna śmierć. Jest brutalny zamach na prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Dlaczego mielibyśmy się zatem uśmiechać? Paweł chciałby tego. I chciałby, i  jesteśmy mu to winni wszyscy bez wyjątku, aby spotykając się co roku w miejscu jego tragicznej śmierci, żebyśmy myśleli, żebyśmy mówili o przyszłości, nie tylko o tym, co się zdarzyło – mówił Premier wspominając swojego przyjaciela.

Jak podkreślił, ta tragiczna śmierć nadała głęboki sens przekonaniu, że cała Polska może być i musi być miejscem dla ludzi, którzy wyzbyli się pogardy i nienawiści.

 „Światełko dla Pawła Adamowicza” – obchody w Gdańsku

Centralnym punktem obchodów 5. rocznicy tragicznej śmierci Pawła Adamowicza było „Światełko dla Pawła Adamowicza” z udziałem Premiera Donalda Tuska, rodziny zmarłego Prezydenta i Prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Podczas uroczystości odtworzona została pieśń „Sound of Silence”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Pawle, przyrzekam Tobie i myślę, że mogę to zrobić w imieniu nas wszystkich, że nie spoczniemy, dopóki nie będziemy pewni, że Polska, że polski naród będą wolne od pogardy i nienawiści, będą wolne od kłamstwa, że już nigdy złe słowo nie zabije żadnego uczciwego człowieka – podkreślił Premier.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Reklama
Podziel się swoją opinią


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *