Spotkanie z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy dyskutowali online o współpracy. Drugie spotkanie w roku podkreśla znaczenie dialogu międzynarodowego.
Podziel się swoją opinią
Reklama

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał dzisiaj z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. Było to już drugie spotkanie obu polityków w tym roku, zorganizowane w formule on-line. W rozmowie uczestniczył także dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.

O protestach rolników w Polsce

Minister Czesław Siekierski przedstawił ukraińskiemu rozmówcy przyczyny protestów rolników w Polsce. Zwrócił uwagę, że polscy producenci rolni odczuwają brak środków finansowych na zakup nasion czy środków ochrony roślin, mają też istotne zastrzeżenia do Zielonego Ładu. Zaznaczył, że jednym z ważnych postulatów protestujących jest uszczelnienie handlu z Ukrainą.

Sytuacja rolników w Ukrainie

Minister Mykoła Solski odniósł się ze zrozumieniem do sytuacji rolników w Polsce. Jednocześnie wskazał na niełatwą sytuację rolników w Ukrainie, którzy prowadzą produkcję rolną w warunkach wojennych. Podkreślił, że obecnie ukraińskie firmy większość towarów, w tym zbóż, eksportują przez ponownie otwartą trasę przez Morze Czarne. Stwierdził także, że blokada granicy nie służy wymianie handlowej między Polską a Ukrainą.

Rozmowy będą kontynuowane

Ministrowie zgodzili się na kontynuację prac grupy roboczej do spraw mechanizmu licencjonowania produktów rolnych z Ukrainy. Uzgodnili także potrzebę kolejnych spotkań na szczeblu zarówno technicznym, jak i politycznym w najbliższym czasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Reklama
Podziel się swoją opinią


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *