Kontakt
T. +48 883 766 053
E. redakcja@mediawirtualne.pl
Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę w Afryce Wschodniej. Po spotkaniach w stolicy Kenii, Nairobi, polski przywódca udał się do Kigali na rozmowy z Prezydentem Republiki Rwandy Paulem Kagame.
Główną agendą rozmów było zacieśnianie stosunków gospodarczych pomiędzy krajami, globalne skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, współpraca w dziedzinie obronności oraz w obszarze edukacji.
Prezydentom towarzyszyły Małżonki: Agata Kornhauser–Duda i Jeannette Kagame, które realizowały program odrębny.
Andrzej Duda podkreślił podczas spotkania z przedstawicielami mediów, że dzisiejsza wizyta jest szczególna ze względu na to, że jest to pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Rwandzie od 62 lat, czyli od czasu nawiązania relacji dyplomatycznych z tym krajem.
Polski przywódca podziękował Prezydentowi Paulowi Kagame za intensyfikację relacji polsko–rwandyjskich na przestrzeni ostatnich lat. Jak dodał, „to otwarcie ambasady w Warszawie, przyjęcie pierwszych polskich przedsiębiorców, spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych Rwandy Panem Vincentem Birutem w Polsce”.
Poinformował, że dzisiaj odbędzie się kolejne spotkanie polskich i rwandyjskich przedsiębiorców, którzy będą rozmawiali o wzajemnych relacjach, wspólnych przedsięwzięciach i możliwościach rozwoju biznesu.
Poszukujemy wiarygodnych partnerów w krajach Afryki. Przede wszystkich takich, którzy wyznają wspólne dla nas wartości – mówił.
Andrzej Duda podkreślał, że Polacy są narodem ciężko pracującym, który rozumie wartość swojej pracy i wie, że dzięki temu może dużo osiągnąć. Wskazał, że „niepodległość i suwerenność nie jest nam dana raz na zawsze, na przestrzeni 200 lat traciliśmy ją, i to nie raz”.
Dzisiaj rozumiemy co to znaczy spokojny, systematyczny i pokojowy rozwój, tego właśnie chcemy. Chcemy budować naszą pomyślność, dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów – akcentował polski przywódca.
Jak dodał, w Rwandzie znajdujemy partnerów, którzy nas rozumieją i chcą tego samego dla siebie.
Prezydent poinformował, że podpisane zostały dzisiaj dokumenty o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska i nowych technologii.
Rozmowy dotyczyły również przyszłych inwestycji. Andrzej Duda wskazał, że na rynku rwandyjskim obecnych jest wiele polskich firm. Podkreślił, że najbardziej obiecującymi rynkami współpracy są: energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna, przemysł maszynowy, urządzenia dla przemysłu spożywczego, budownictwo, zarządzanie, w tym zarządzenie kryzysowe oraz zasobami wodnymi i cyberbezpieczeństwo.
Dzisiaj będę miał okazję odwiedzić wspólną inwestycję polsko–rwandyjską, jaką jest Huta Cyny, która została restrukturyzowana wspólnymi siłami, a dziś współprowadzi ją polska firma. Jest to modelowy przykład dobrej współpracy – mówił Andrzej Duda.
W czasie spotkania poruszono także kwestie bezpieczeństwa w kontekście globalnych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polski przywódca zwrócił uwagę, że Polska konsekwentnie wspiera Ukrainę przekazują pomoc i przyjmując uchodźców.
– Jeśli Rwanda będzie w niebezpieczeństwie, także będziemy jej nieść wsparcie. Dlatego tak dużo dziś też rozmawialiśmy o edukacji, również o tej wojskowej, aby Rwanda mogła poprzez młodzież gotową chronić swojego kraju w przypadku jakiejkolwiek napaści, być bezpieczniejsza. Mamy nadzieję także w przyszłości na rozwijanie współpracy naszych przemysłów obronnych – podsumował Prezydent.
Po zakończeniu rozmów Prezydent Andrzej Duda z Małżonką złożyli wizytę w Centrum Pamięci o Ludobójstwie w Kigali. Muzeum upamiętnia ludobójstwo osób pochodzenia Tutsi, którego dokonali członkowie Hutu w Rwandzie w 1994 roku. Centrum stanowi miejsce kultywowania pamięci o tej zbrodni i jej ofiarach. Jest to także platforma spotkań młodych ludzi z ocalałymi, wymiany doświadczeń i refleksji na temat fundamentalnych kwestii dotyczących przeszłości i przyszłości.
Prezydent Andrzej Duda złożył też wieniec w miejscu pamięci ludobójstwa na ludności Tutsi w Rwandzie.